Costs of a healthy diet

Jodan78 Uncategorized

As a personal trainer, I've been looking for people who have come up with countless objections to why you do not think they can achieve a healthy lifestyle. There is not enough time to workout, not enough money to give a gym, not enough energy to be active, the list goes on. One of the most common objections I've heard about is a healthy diet. When I talk about a healthy diet, be careful to make a diet for healthy nutrition and not hungry for yourself or a celery diet for a week. Many people say that they can not eat healthy foods because healthy foods are more expensive than unhealthy foods. They claim that the cost of a healthy diet is too high, so the finances are forced to eat for unhealthy consumption. I decided to study at the Louisiana State University campus to understand why this could be the case.

I started my research by making weapons that raised four questions about the participants' eating habits and what they think about healthy eating. The results of my 100 survey results showed that 64% agreed that healthy foods are considerably more expensive than unhealthy foods. On the other hand, 36% disagreed and thought that a healthy diet would not be significantly more expensive. It made me realize that according to my pattern, many people believe that this statement is true that healthy foods are too many to allow themselves.

The second question asked the participants what their most important role was in their shopping decisions. The results of this price play 45% of people. The taste of food is most important in 30% of people. Food health was most important to 18% of people, and comfort was the most important to 7% of people. These results show that despite the fact that people believe that healthy food is more expensive, based on their health considerations, they are based on price and food flavors. The third question asked the participants how often they ate fast in a week. The results show that 40% of people ate fast three to five times a week, 7% eating 6 times a week in a fast food restaurant, 32% a week fasting 1 to 2 times a week, 15% less than once a week. This information said that most people ate 3-5 food a week from fast food. My last question played a huge role in my research. I asked the participants how often they cooked their food, which did not contain instant meals. The results of this question showed that 55% of the overwhelming majority of participants cooked 1-2 food a week. To add 34% of the participants only cooked 3-4 times per week, 3% cooked 5-6 times a week, 11% 7 times a week. These results showed that most of the participants were very little cooked like instant foods such as Ramen Noodles or Kraft Easy Mac.

Based on the information I collected, I could tell that based on the participants, although the main claim was that a healthy meal was more expensive, the health of food was ranked third on the list of priorities when food stores bought. I could also conclude that most of the participants did not cook their own meals and did eat fast 3-5 times a week. Most people do not cook and eat fast food 3-5 times a week, the cost of healthy meals would be more expensive. If you do not know how to cook to find healthy snacks, it would in itself be a challenge, much less trying to find healthy instant foods at a good price. On the other hand, if you can cook, it is much cheaper to buy foods and prepare healthy foods and save money in the long run with the remainder.

Many people are cooked in the trick, which is Whole Foods, and believe that the only place where they get healthy food is a place called Whole Foods. You do not have to buy Whole Foods on the organic corridor to be healthy, though many people think. Healthy nutrition makes good decisions for the poor. For example, a 21 oz box of Cheerios $ 3.98 and a 20.5oz Box of Lucky Charms $ 4.18, one of the healthy choices of the other is not. Another example is Quaker's Instant Oatmeal over Poptarts. PopTarts $ 3.88, 8 packages 2, and oatmeal $ 22.65. Literally, I would do this. The McDonald's Big Mac combination is about $ 7, while a 4lb bag of chicken breast at the same price. Hot Nespresso Little Caesars Pizza $ 5.45, but Walmart Rotisserie Chicken $ 4.95. We have a healthy choice if we are willing to look for them. A bag of frozen vegetables costs $ 1.98, while a bag of $ 2.00 stacks. The only time you eat unhealthy foods is when you eat, and as most people seem to eat their food, they sell their bad eating habits. You can find healthy foods almost anywhere, and you do not have to get rich. In some cases, healthy foods are, but not as significant, as people claim. In summary, I think people believe that healthy foods are more expensive because they do not prepare food themselves. Since health is not paramount during eating, people are unlikely to be able to consume a healthy meal. If you enter a grocery store and first look for cheap meals then look at what's good and cheap that you do not have to cook. You may not find very healthy foods in this corridor and probably will not throw away the first two criteria for the third, which is healthiness. People buy cheap, good and instant buys. This is the source of the problem that can only be adjusted by the actions of consumers.

You May Also Like..

All About Yoga Mats

Yoga mats are available in many sizes and shapes to look after your body and soul. There are many options […]

How To Choose A Yoga Mat Bag

Yoga mat bags are an important accessory when practicing yoga. If you practice regularly, sooner or later you will have […]

Mat Yoga – How to find the perfect yoga mat

If you are just starting to use mats made by your studio – they are clean, good and thick enough […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *